Samotność seniora – czy można ją pokonać?

dom seniora

Samotność to problem wielu osób, można ją nazwać zjawiskiem cywilizacyjnym. Chociaż bycie samotnym dotyczy osób w różnym wieku, to jednak seniorzy są na nią narażeni bardziej niż przedstawiciele innych grup wiekowych.
Przyczyny samotności mogą być bardzo różne: część osób nigdy nie założyła rodziny, niektórzy nie utrzymują kontaktów z najbliższymi lub jest to utrudnione ze względu na to, że ich dzieci mieszkają w innym regionie lub za granicą.
Całkiem sporą grupę samotnych seniorów stanowią wdowy i wdowcy – osoby te są bardziej narażone na wystąpienie depresji związanej z odejściem swojej drugiej połówki.

Długotrwała samotność może prowadzić do wystąpienia złego nastroju, obniżonej samooceny, stanów depresyjnych i lękowych, a nawet myśli samobójczych. Samotny senior bywa zrezygnowany i nie znajduje siły na wypełnianie codziennych obowiązków, a to może także powodować problemy zdrowotne i somatyczne. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc psychologa lub terapeuty. 

Zmaganie się z samotnością to poważne wyzwanie również dla opiekunów: profesjonalna opieka osób starszych warszawa musi uwzględniać nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, ale także naturalną potrzebę bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem. Czasem nawet zwykła rozmowa może sprawić, że senior poczuje się potrzebny i doceniony.
Osobom wciąż samodzielnym wystarczy pomóc, nie wyręczając ich jednak w każdej czynności – dzięki temu zachowują sprawność umysłową i fizyczną do późnych lat.
Dobry dom seniora to miejsce, w którym seniorzy nie muszą mierzyć się z samotnością – mogą bowiem rozmawiać z innymi, poznawać nowe osoby, a także uczestniczyć w licznych zajęciach integracyjnych czy spędzać czas wspólnie z innymi pensjonariuszami. Domy opieki Warszawa oferują także możliwość skorzystania z zajęć kulturalnych, regularnych spacerów czy wycieczek. To aktywność pozwalająca nawiązywać nowe relacje i czuć się dobrze w każdym wieku.

Bardzo ważne są również regularne kontakty z najbliższymi – nawet jeśli bliska nam osoba mieszka w domu seniora pod Warszawą, warto pamiętać o utrzymywaniu z nią kontaktu: rozmowach telefonicznych czy odwiedzinach. Dzięki temu starsze osoby wciąż mają poczucie, że są dla kogoś ważne oraz że inni także o nich pamiętają.

Domy opieki warszawa to miejsca, w których seniorzy mogą rozwijać swoje pasje, ale też próbować nowych rzeczy i zdobywać nowe umiejętności. Twórcze oraz aktywne spędzanie wolnego czasu sprawia bowiem, że przestają myśleć o kłopotach i byciu samotnym, mogą też spędzać czas w grupie. 

Dobry dom opieki Warszawa umożliwia również podniesienie aktywności społecznej swoich pensjonariuszy poprzez kontakty z wolontariuszami – są to najczęściej młode osoby, studenci lub pracownicy gotowi wysłuchać seniora i poświęcić mu swój czas. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie, szczególnie w sytuacji gdy nie mają żadnych bliskich, którzy mogliby je odwiedzać.

Zakład opieki leczniczej Warszawa to miejsce, w którym seniorzy mogą liczyć na profesjonalną opiekę, pomoc medyczną, smaczne posiłki oraz ciekawe możliwości spędzania wolnego czasu. Dom opieki w Rębiszewie to także miejsce, w którym seniorzy nie będą czuć się samotni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beneficjent oświadcza, że zgodnie z § 14 ust. 1 lit. i) Regulaminu dopełnił obowiązku umieszczenia na swojej stronie internetowej lub na koncie w mediach społecznościowych, w miejscu widocznym dla osób odwiedzających, informacji o uzyskaniu Subwencji Finansowej wraz ze wskazaniem, że podmiotem udzielającym wsparcia był PFR oraz zobowiązuje się utrzymywać tę informację przez okres 12 miesięcy od dnia udzielenia Subwencji Finansowej (o ile Beneficjent posiada stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych)
Skip to content