Problem niedożywienia seniorów. W jaki sposób zadbać o dietę osoby starszej?

prawidłowe żywienie seniora

W organizmach osób starszych zachodzi wiele zmian, a jedną z nich jest zwolnienie przemiany materii. Senior potrzebuje, aż o 40% mniej kalorii niż przeciętna młoda osoba. Oznacza to, że osoby starsze mniej jedzą, co często prowadzi do problemów z niedożywieniem. Z tego powodu odpowiednia dieta u seniora jest szczególnie ważna. Niezależnie od tego, czy o osobę starszą dba ośrodek opieki, czy rodzina w domu, dieta musi zaspokajać wszystkie potrzeby, aby zapewniać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jakie są objawy niedożywienia osób starszych?

Objawy nie są oczywiste, co może utrudniać rozpoznanie problemu, w dodatku seniorzy często cierpią na różne choroby, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę, Jednak są objawy, które dają pewne przesłanki, że starsza osoba może być niedożywiona:

 • nagłe znaczne osłabienie, które czasami występuje nawet z dnia na dzień,
 • duża utrata masy ciała, a nawet wychudzenie w stosunkowo krótkim czasie,
 • obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej,
 • zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje,
 • słabsze i dłuższe gojenie ran,
 • utrata włosów, szczególnie gdy następuje nagle,
 • ciągłe uczucie zmęczenia i senności,
 • spadek temperatury ciała,
 • łamliwe i słabe kości. Nawet przy niewielkim uderzeniu kość może zostać uszkodzona,
 • cienka, szara skóra ze wzmożonym rogowaceniem.

Co zrobić, gdy zostało rozpoznane niedożywienie u seniora? Najlepiej udać się do specjalistycznej placówki medycznej takiej jak np. Zakład Opieki Leczniczej Mazowieckie. W zakładach tego typu zostaje udzielona pomoc i dalsze wskazówki, do których trzeba się dostosować. 

Jak walczyć z niedożywieniem? Jaka dieta dla seniora?

Walka z niedożywieniem powinna zacząć się od specjalistycznych placówek. Zakład Opieki Medycznej Warszawa jest jednym z takich miejsc. W takich zakładach udzielą pomocy i wskażą, jak powinna wyglądać dieta dla seniora, zapewne będzie to poprzedzone odpowiednimi badaniami.

Osoby starsze mogą mieć problemy z gryzieniem, przeżuwaniem i połykaniem, dlatego czasami konieczna może okazać się zmiana konsystencji pokarmów. Dieta dla osób starszych musi być odpowiednio zbilansowana, dlatego należy zadbać o to, aby znalazły się w niej odpowiednie składniki odżywcze, do najważniejszych należą:

Witamina B12 – znajduje się między innymi w: łososiu, jajach, mleku, wołowinie, indyku, kurczaku.

Kwas foliowy – dawka dla seniora powinna wynosić mniej więcej około 400 mcg dziennie. Soczewica, niektóre płatki śniadaniowe, szpinak oraz szparagi, to produkty bogate w kwas foliowy.

Witamina C– 80-90 mg, to odpowiednia dawka dla osób starszych. Dobrym źródłem tej witaminy są: czerwona papryka, pomarańcze, grejpfrut, pomidory, ziemniaki, brokuły, czy truskawki.

Kwasy tłuszczowe – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu osoby starszej, można je znaleźć w tuńczyku, oleju lnianym, łososiu, sardynkach.  

Witamina D – kolejna witamina niezbędna dla seniora. Witamina D znajduje się w: makrelach, łososiu, sardynkach, mleku sojowym, mleku krowim, żółtku, płatkach zbożowych.

Są to ważne składniki odżywcze, jednak należy pamiętać, że seniorzy cierpią na różne choroby i czasami może być potrzebna indywidualna dieta. Miejsca takie jak Zakład Opieki Leczniczej Warszawa (ZOL Warszawa) przy pomocy odpowiednich badań pomogą ją wskazać i dadzą dalsze wskazówki. 

Pomoc dla niedożywionych seniorów

Niedożywienie seniorów to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Dom Opieki pod Warszawą jest specjalistyczną i dobrze przygotowaną placówką do pomocy osobom starszym m.in. cierpiącym na niedożywienie. Co może zrobić rodzina? Jedyne co pozostaje, to poszukać specjalistycznej pomocy u lekarzy, a potem stosować się do ich zaleceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beneficjent oświadcza, że zgodnie z § 14 ust. 1 lit. i) Regulaminu dopełnił obowiązku umieszczenia na swojej stronie internetowej lub na koncie w mediach społecznościowych, w miejscu widocznym dla osób odwiedzających, informacji o uzyskaniu Subwencji Finansowej wraz ze wskazaniem, że podmiotem udzielającym wsparcia był PFR oraz zobowiązuje się utrzymywać tę informację przez okres 12 miesięcy od dnia udzielenia Subwencji Finansowej (o ile Beneficjent posiada stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych)
X

  Wypełnij formularz


  Oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. ADMINISTRATOREM danych osobowych jest firma Obok Lasu Sp. z o.o. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z przepisami RODO. Polityka przetwarzania danych przez naszą firmę, zawarta jest w dziale polityka prywatności.

  Skip to content