Jak wygląda opieka nad chorym w ciężkim stanie?

dom opieki

Opieka nad chorym w ciężkim stanie jest bardzo trudna. Obejmuje ona opiekę pielęgnacyjną, wszechstronne działania medyczne, opiekę rehabilitacyjną oraz terapeutyczną. Opiekę medyczną nad chorym warto powierzyć profesjonalnym placówkom z doświadczeniem, dobrym miejscem jest np. Zakład Opieki Leczniczej Warszawa.

Organizacja opieki nad chorym w domu

Specjalistyczne placówki takie jak Dom Opieki Pod Warszawą są odpowiednio przygotowane, mają odpowiedni sprzęt oraz personel. Inaczej wygląda sytuacja w domu, który najpierw trzeba przygotować.

Zarówno dla chorego, jak i opiekuna jest to duże obciążenie fizyczne i psychiczne. Nie zawsze jest to możliwe, ale dobrze, aby obowiązek opieki nad chorym rozkładał się na kilka osób, a nie spoczywał tylko na jednej, niektóre czynności wymagające podnoszenia chorego mogą być zbyt obciążające dla jednej osoby. Dla komfortu chorego i własnych udogodnień w miarę możliwości należy korzystać z dostępnych sprzętów medycznych. Chory, który większość czasu spędza leżąc, dobrze gdyby posiadał łóżko rehabilitacyjne, które znacząco ułatwia opiekę. Inne przydatne sprzęty to m.in.: balkonik, krzesło sanitarne, kosmetyki i odżywki dla chorych, basenik do mycia głowy, przenośna toaleta.

Warto również zorganizować pomieszczenie. Ośrodek opieki ma takie pomieszczenia już gotowe, jednak w domu trzeba je odpowiednio przygotować. Bardzo dobrze, jeżeli chory ma osobne pomieszczenie, jeśli nie ma takiej możliwości, to należy wyznaczyć i oddzielić takie miejsce zasłonką lub parawanem. Takie pomieszczenie musi być regularnie sprzątane i wietrzone. Łóżko najlepiej rehabilitacyjne z kółkami i barierką powinno znajdować się w wygodnym miejscu, w którym dostęp do chorego nie będzie utrudniony. Jeżeli wymaga tego sytuacja, to warto zabezpieczyć łóżko specjalnym pokrowcem lub nakładką higieniczną, aby zabezpieczyć je przed zabrudzeniem i zmoczeniem. Obok powinna znajdować się szafka, gdzie będą wszystkie niezbędne rzeczy dla chorego, które musi w razie potrzeby w zasięgu ręki.

Co obejmuje opieka nad chorym w ciężkim stanie?

Opieka nad chorym to szereg różnych obowiązków, należą do nich m.in.:

Żywienie chorego pacjenta – u chorych pacjentów mogą pojawiać się różne zaburzenia  żywieniowe, dlatego ważna może okazać się odpowiednia dieta.

Higiena chorego – należy go codziennie myć i zmieniać posłanie. Higiena obejmuje również takie czynności jak: golenie, przycinanie paznokci, higiena jamy ustnej, mycie głowy.

Sprzątanie pomieszczenia – pomieszczenie, gdzie leży chory, trzeba regularnie sprzątać oraz wietrzyć.

Dbanie o potrzeby fizjologiczne – Jeżeli pacjent sam sygnalizuje, że chce do toalety, można mu pomóc do niej dojść lub podać specjalną kaczkę. Jeżeli chory nie jest w stanie wstać z łóżka, to dobrym pomysłem będzie taboret lub krzesło toaletowe. Natomiast jeśli niczego nie sygnalizuje, to konieczne będą pieluchomajtki.

Ćwiczenia – jeśli pacjent potrzebuje regularnych ćwiczeń, należy mu udzielić odpowiedniej pomocy, aby prawidłowo je wykonał.

Opieka chorego w placówkach medycznych

Zdarza się, że mimo najszczerszych chęci i ogromnego zaangażowania stan chorego jest na tyle poważny, że opieka we własnym domu jest już niemożliwa do zrealizowania i wymaga on przeniesienia do zakładów opieki medycznej. Nawet systematyczne i częste wizyty prywatnych terapeutów i pielęgniarek nigdy nie zastąpią całodobowej opieki. W dodatku takie miejsca posiadają profesjonalny personel i niezbędny sprzęt medyczny, który najlepiej pomoże choremu. Jedynie, na co ma wpływ rodzina chorego to wybór najlepszej placówki. ZOL Warszawa jest jednym z polecanych i specjalistycznych miejsc, gdzie chory otrzyma całodobową profesjonalną opiekę. Zakłady Opieki Leczniczej Mazowieckie to miejsca, w których chorzy poczują się lepiej dzięki dobrej opiece wykwalifikowanego personelu i dostępu do nowoczesnych urządzeń medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beneficjent oświadcza, że zgodnie z § 14 ust. 1 lit. i) Regulaminu dopełnił obowiązku umieszczenia na swojej stronie internetowej lub na koncie w mediach społecznościowych, w miejscu widocznym dla osób odwiedzających, informacji o uzyskaniu Subwencji Finansowej wraz ze wskazaniem, że podmiotem udzielającym wsparcia był PFR oraz zobowiązuje się utrzymywać tę informację przez okres 12 miesięcy od dnia udzielenia Subwencji Finansowej (o ile Beneficjent posiada stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych)
X

    Wypełnij formularz


    Oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności. ADMINISTRATOREM danych osobowych jest firma Obok Lasu Sp. z o.o. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z przepisami RODO. Polityka przetwarzania danych przez naszą firmę, zawarta jest w dziale polityka prywatności.

    Skip to content