||

Fizykoterapia dlaczego jest tak istotna dla seniora?

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia potrafi zdziałać cuda. Wiele jest znanych przypadków medycznych, gdy dzięki ćwiczeniom osoba, która teoretycznie miała być pozbawiona władzy w nogach nagle zaczynała stawiać pierwsze kroki, aż do uzyskania całkowitej samodzielności. Fizjoterapia jest szczególnie ważna w przypadku osób starszych. Niestety wiele z nich wraz z wiekiem zmniejsza aktywność fizyczną, aż do jej całkowitego braku, co niestety jest fatalne w skutkach dla ich zdrowia….

Brak aktywności fizycznej jest powiązany z wieloma chorobami takimi jak  cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy nowotwory. Sprawiają, że senior nie jest już tak aktywny jak wcześniej, lecz dzięki rehabilitacji może złagodzić negatywne skutki chorób, które mu towarzyszą. Im wcześniej zostanie rozpoczęta fizjoterapia, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się złagodzić negatywne skutki małej aktywności fizycznej. Czy wiesz, że w przypadku starszych osób spędzających czas w łóżku leżąc wystarczy zaledwie kilka dni, aby pojawiły się przykurcze w stawach? Fizjoterapia przeciwdziała przykurczom  mięśni i różnego rodzaju napięciom mięśniowym. Jest to również odpowiedź na wszelkiego rodzaju bóle, a także najskuteczniejszy sposób zapobiegania odleżynom.

Ciągle spotykamy się z błędnym poglądem, że fizjoterapia jest wyłącznie przeznaczona dla osób po operacjach, urazach, złamaniach czy też udarach. Fizjoterapia u osób z ograniczoną sprawnością ruchową, prowadzących mało aktywny tryb życia i mających bardzo złe nawyki żywieniowe powinna być prowadzona profilaktycznie. Liczny krąg osób krępuje się faktem, że w pewnym wieku niestety wielu czynności nie będą w stanie wykonać same, lecz będą musiały prosić opiekunkę lub kogoś z rodziny o pomoc. Najlepszy argumentem przemawiającym za stosowaniem fizjoterapii jest to, że dzięki niej będą mogły dłużej cieszyć się swoją sprawnością. Jest to szczególnie ważne w przypadku dbania o swoją higienę osobistą czy też możliwość załatwiania swoich spraw, a także gwarancja utrzymania kontaktów międzyludzkich. 

Ruch to zdrowie !

Nie od dziś to wiadomo i nie chodzi tutaj wyłącznie o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Jak już wyżej wspomniano fizjoterapia pomaga dłużej zachować samodzielność i niezależność oraz aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Ponadto wykonując ćwiczenia w naszym organiźmie produkowane są endorfiny czyli hormony szczęścia, które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie i zadowolenie. 

Choć mało kto o tym wspomina to fizjoterapia jest świetnym sposobem na miłe spędzenie czasu. Bardzo często rehabilitant pełni również funkcję terapeuty. Im dłuższy czas rehabilitacji, tym pacjent i fizjoterapeuta budują mocniejszą więź między sobą, opartą na wzajemnym zaufaniu. Wspólnie spędzony czas to okazja do wielu rozmów, żartów czy refleksji na temat życia. Nasi pracownicy są świetnymi słuchaczami. I choć wielu pacjentów początkowo krępuje się na fizjoterapii ze względu na dotyk i obecność obcej osoby, to po jakimś czasie od jej rozpoczęcia z niecierpliwością oczekują na następną sesję.