Ćwiczenia dla mózgu

Centrum Rehabilitacji Obok Lasu Warszawa

Ćwiczenia dla mózgu – Każdy z nas ma możliwość ochrony swojego mózgu przed jego degeneracją w przyszłości. W jaki sposób poprawić kondycję tego organu, aby służył nam jak najlepiej także później?

Badania wskazują, że  osoby, które przeszły na emeryturę w wieku 65 lat, miały o 15% niższe ryzyko rozwoju demencji niż ci, którzy przeszli na emeryturę pięć lat wcześniej.
Badania potwierdzają również, że jakość zaangażowania, czyli ćwiczenie mózgu ma znaczenie dla budowania jego odporności w perspektywie długoterminowej. Oznacza to, że jest to krok dalej niż np. rozwiązywanie krzyżówek. Chodzi o angażowanie się w działania, które wymagają rozwiązywania problemów i zdobywania nowej wiedzy.

Jeśli zawsze chcieliście nauczyć się innego języka, jest to świetny impuls. Możecie także wypróbować gry mózgowe online, które obejmują trening prędkości. W przeciwieństwie do zagadek, które ćwiczą tylko pamięć roboczą, wykazano, że gry z szybkim przetwarzaniem zmniejszają ryzyko rozwoju demencji.

Sen to nie tylko czas odpoczynku, ale niezbędny proces odbudowy, który wpływa na wszystkie organy ciała. Jest on szczególnie istotny w przypadku mózgu, którego działanie determinowane jest tzw. jakością głębokiego snu w nocy, co wpływa także na dobrą pamięć
Innym ważnym aspektem odpoczynku mózgu powinna być regularna przerwa od stresu. Jest to niezbędne dla zdrowia, ponieważ wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu jest związany z zapaleniem mózgu, pogorszeniem funkcji poznawczych i zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera. Na szczęście ćwiczenia okazały się skutecznym środkiem łagodzącym stres.
Wiadomo, że żywność i napoje, po które sięgamy mogą mieć pozytywne lub negatywne konsekwencje zdrowotne. W związku z tym spożywanie niektórych pokarmów i ograniczanie innych może pomóc w promowaniu zdrowia mózgu i zapobieganiu spadkowi jego formy. Na przykład dieta śródziemnomorska może ograniczyć ryzyko demencji. Należy ograniczyć spożywanie przetworzonej żywność i czerwonego mięsa na rzecz świeżych owoców i warzyw, orzechów i nasion, produktów pełnoziarnistych i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Dla zdrowia mózgu włącz tłuste ryby, takie jak łosoś lub makrela i orzechy.
Udzielanie się towarzysko – podczas rozmowy Państwa szare komórki pracują na najwyższych obrotach. Słuchanie, przetwarzanie informacji, zastanawianie się i formułowanie wypowiedzi – wszystkie wymienione czynności pobudzają kilka obszarów mózgu jednocześnie. Dlatego każdy rodzaj wymiany towarzyskiej stanowi świetną gimnastykę umysłu. Nieprzypadkowo osoby towarzyskie mają mniej problemów z pamięcią.

Liczenie w pamięci – warto na co dzień odłożyć kalkulator do szuflady i kiedy to tylko możliwe liczyć lub szacować w pamięci. Przykładowo mogą Państwo dla zasady zawsze przeliczać resztę do wydania w piekarni lub w markecie przed kasą szacować, ile mniej więcej wyniesie rachunek. To proste ćwiczenie pozwala w ekspresowym tempie poprawić pamięć, koncentrację i umiejętność logicznego myślenia.

Zapamiętywanie małych ilości tekstu – kolejną prostą i skuteczną sztuczką na poprawę pamięci jest świadome zapamiętywanie różnego rodzaju informacji. Przykładowo, zamiast zabrać z domu listę zakupów, można spróbować ją zapamiętać. Również jeżeli spodoba się Państwu krótki wiersz lub cytat w czytanej książce, proszę poświęcić kilka minut, żeby nauczyć się go na pamięć. Warto też zapamiętać kilka najważniejszych numerów telefonu, co dodatkowo może przydać się w sytuacji awaryjnej.

Przełamywanie rutyny – innym rodzajem ćwiczenia umysłu jest unikanie rutyny. Od czasu do czasu można na przykład wrócić do domu inną drogą niż zwykle, napisać coś lewą ręką, albo poczytać książkę w kawiarni zamiast w domu. Już takie małe odstępstwa od normy w znacznym stopniu angażują mózg do intensywniejszej pracy i wytwarzają nowe połączenia między neuronami.

Otwartość na nowinki – czy będzie to nauka obsługi nowego urządzenia, czy wypróbowanie kreatywnego hobby – podjęcie jakiegoś wyzwania każdorazowo silnie pobudza szare komórki i równomiernie aktywizuje wszystkie obszary i funkcje mózgu.

Korzystanie z ofert kulturalnej – dobra książka, trzymająca w napięciu sztuka teatralna lub wycieczka do muzeum pobudzają intelekt i poszerzają horyzonty. Warto regularnie śledzić ofertę kulturalną w okolicy i w ten sposób pobudzać mózg do przyswajania i przetwarzania nowych informacji.

Specjalne ćwiczenia pamięci – mogą też Państwo spróbować włączyć do rozkładu codziennych zajęć ambitne i zróżnicowane ćwiczenia umysłu i pamięci. Oto przykłady

  1) skreślanie sylab – proszę wybrać jakiś artykuł w gazecie i skreślić jak najszybciej wszystkie końcówki kończące się na „-ić”. Proszę spróbować przeczytać każdą linijkę tylko raz, ale dokładnie, żeby pracować szybko i efektywnie. Ćwiczenie to mogą Państwo dowolnie modyfikować i np. skreślać wszystkie litery z kreską (ś, ź, ó) lub sylaby „my” lub „na”. Chodzi o to, by dostarczać umysłowi coraz to nowych bodźców. Ćwiczenia są najefektywniejsze wtedy, gdy mają też dla Państwa walor rozrywkowy.

  2) czytanie do góry nogami –  również do tego ćwiczenia potrzebny jest tekst. Proszę wziąć w rękę swoją ulubioną książkę i odwrócić ją do góry nogami. Proszę spróbować w tej pozycji przeczytać fragment tekstu, artykuł lub rozdział. W ten sposób poprawiają Państwo umiejętność koncentracji.

  3) literowanie wstecz –  to ćwiczenie świetnie nadaje się do wykonywania na spacerze. Proszę wybrać przedmiot, który napotkacie Państwo po drodze i spróbować przeliterować jego nazwę od końca. To niezawodny sposób na trening pamięci i wyobraźni przestrzennej.

  4) mieszanie liter –  proszę znaleźć długie słowo i spróbować w głowie utworzyć z jego liter inne krótsze słowa. Np. z liter słowa „sianokosy“ mogą Państwo oczywiście utworzyć „siano“ oraz „kosy“, ale też takie słowa jak „osy“, „ona“, „siny“, „nos” itd. Proszę poświęcić na to kilka minut i pożonglować literami. Kto chciałby ułatwić sobie to zadanie, może wykonać je też na kartce papieru.  

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej cennych rad oraz skorzystać z naszej rehabilitacji zadzwoń na +48 733 757 444

Beneficjent oświadcza, że zgodnie z § 14 ust. 1 lit. i) Regulaminu dopełnił obowiązku umieszczenia na swojej stronie internetowej lub na koncie w mediach społecznościowych, w miejscu widocznym dla osób odwiedzających, informacji o uzyskaniu Subwencji Finansowej wraz ze wskazaniem, że podmiotem udzielającym wsparcia był PFR oraz zobowiązuje się utrzymywać tę informację przez okres 12 miesięcy od dnia udzielenia Subwencji Finansowej (o ile Beneficjent posiada stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych)
Skip to content